رحم جایگزین

رحم عضو مهم در بدن زن می باشد که بدون آن باروری صورت نمی گیرد.در حقیقت داشتن رحم سالم یکی از شرایط باروری در زنان می باشد . در صورتی که این عضو دچار در اثر بیماری آسیب ببیند یا از بدن خارج شود فرد نابارور است. برای زنانی که نمی توانند جنین را در رحم حمل کنند یا فاقد این عضو می باشند از روش رحم جایگزین استفاده می شود.

رحم-جایگزین

رحم-جایگزین

رحم جایگزین چیست؟

در صورتی که زنی ( دارای شرایط مطلوب رحم می باشد ) جنین زوج نابارور را در رحم خود حمل کند روش رحم جایگزین یا اجاره ای می نامند رحم جایگزین یکی از روش های درمان ناباروری می باشد.

علت درمان ناباروری با رحم جایگزین

در صورتی که فرد به دارای شرایطی به شرح ذیل می باشد از این روش استفاده می شود:

  • نداشتن رحم به دلیل ژنتیکی ( در اثر سندرومی به نام راکی تانسکی ) یا به دلایلی از جمله هیستروسکوپی یا تومورهای بدخیم رحم از بدن خارج می شود.
  • ساختار رحم به گونه ای است که دچار فیبروم هایی با اندازه بزرگ یا سندرم آشرمن می شود و شرایط مطلوبی برای باروری ندارد.
  • داشتن سقطهای متعدد بدون دلیل مشخص
  • سابقه عدم موفقیت درمان ناباروری با ART با وجود شرایط مطلوب مانند رشد متناسب اندومتر و جنین
  • داشتن بیماری های خاص که با حاملگی زن حادشده و حتی ممکن است جان او را تهدید کند که شامل بیماری نارسایی قلبی ، نارسایی کلیه ، لوپوس ، دیابت اشاره کرد.

آمادگی درمان رحم جایگزین

زوجین باید قبل از اقدام به این روش با پزشک متخصص و مراکز درمان ناباروری مشاوره کنند و در صورت صلاحدید پزشک تصمیم به انجام این کار بگیرند. برای انجام این روش اقداماتی از لحاظ قانونی ، روانی ، حقوقی و پزشکی دارد . همچنین بعد از طی این مراحل باید پزشک به طور کامل شرایط زوجین و زنی که صاحب رحم برای درمان است بررسی می کند و برای اطمینان از سلامت آنها آزمایشاتی انجام می شود .

نحوه انجام رحم جایگزین

در ابتدا با استفاده از روش IVF تخمک و اسپرمی که از زوجین گرفته می شود در محیط آزمایشگاه لقاح صورت می گیرد . جنین حاصل از این روش به رحم شخص سوم منتقل می شود . در این زمان برای موفقیت رحم جایگزین آزمایشات معمول انجام می شود . بعد از انجام زایمان نوزاد به زوجین تحویل داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 11 =