سونوگرافی کبد

سونوگرافی کبد

کبد چرب یکی از شایع ترین بیماری ها در ۳  دهه اخیر می باشد . دلیل افزایش این بیماری تغییر شیوه زندگی مردم می باشد  . یکی از روش های تشخیص کبد چرب ، سونوگرافی کبد است . در ادامه به طور کامل در رابطه با این بیماری و درمان کبد چرب توضیح داده می شود .

کبد

کبد جز اندام های گرم بدن به شمار می آید . غذایی که در معده هضم و تصویه شده باید وارد کبد شود و سپس در کبد تبدیل به خون شود و به سراسر بدن توزیع شود . به دلیل اینکه کبد ظرف خون ساز بدن می باشد بنابراین خود کبد باید گرم باشد .

دلایل ایجاد کبد چرب

الکل

یکی از عوامل ایجاد کبد چرب مصرف بیش از حد الکل می باشد . برای رفع این مشکل باید از مصرف  نوشیدنی های الکل دار خودداری نمایید .

افزایش وزن

از مهم ترین دلایل ایجاد کبد چرب  ، وارد شدن بیش از اندازه چربی به کبد می باشد . به همین علت افزایش وزن باعث ایجاد کبد چرب می شود .

کاهش وزن

یکی دیگر از دلایل ابتلا به کبد چرب ، کاهش سریع وزن می باشد . این نوع کبد چرب علاوه بر افراد میانسال در کودکان و نوجوانان نیز ممکن است رخ دهد . این نوع کبد چرب وابسته به الکل نمی باشد  .

دیابت

یکی از دلایل رایج در ابتلا به کبد چرب ، دیابت می باشد . تقریبا نیمی از مبتلایان به کبد چرب دچار دیابت هستند .

کبد چرب بارداری

یکی از دلایل ابتلا به کبد چرب که بسیار کم پیش می آید ، کبد چرب بارداری می باشد .  این بیماری بسیار کم پیش می آید ولی در صورت ابتلا به این بیماری برای مادر و جنین خطرناک است .

کبد چرب غیر الکلی

بیماری هایی مانند هپاتیت ، بیماریهای خودایمنی ، سوتغذیه همچنین مصرف داروهای مختلف موجب ایجاد بیماری کبد چرب غیر الکلی می شود . بر اساس تحقیقات صورت گرفته افرادی که کبد چرب غیر الکلی دارند به علت رژیم غذایی ناسالم ،  استرس و عدم تحرک می باشد .

چه کسانی بیشتر مبتلا به کبد چرب می شوند ؟

افرادی که اضافه وزن زیادی دارند یکی از مشکلاتی که ممکن است برایشان رخ دهد ، بیماری کبد چرب می باشد .

همچنین کاهش وزن سریع و یا افرادی که مشکل سوء تغذیه دارند نیز در خطر ابتلا به بیماری کبد چرب می باشند .

برخی افراد نیز عادت به نوشیدنی های الکل دارند ، این افراد نیز به بیماری کبد چرب ممکن است مبتلا شوند .

همانطور که اشاره شد دیابت و هپاتیت نیز در ابتلا به این بیماری نقش دارند .

تعداد کمی از بانوان نیز ممکن است دچار کبد چرب شوند .

تشخیص بیماری کبد چرب

کبد هنگامی که دچار این بیماری می شود ، کمی بزرگ تر از حد معمول می باشد . بنابراین پزشک بعد از معاینه می تواند این بیماری را تشخیص دهد .

از روش های مهم در تشخیص می توان به سونوگرافی کبد چرب ، آزمایش خون و نمونه برداری  اشاره نمود .

چرب

بهترین روش برای تشخیص کبد چرب ، سونوگرافی کبد می باشد . در سونوگرافی کبد بسیاری از مشکلات را می توان بررسی نمود . انفیلتراسیون چربی می توان در سونوگرافی تشخیص داد .

در سونوگرافی اگر با دقت بالا انجام شود ، می توان بیماری را به ۳ دسته مختلف تسیم بندی نمود که شامل خفیف ، متوسط و شدید تقسیم می شود .

درمان بیماری کبد چرب

کبد چرب جزء بیماری های می باشد که درمان قطعی ندارد . بیمار خود باید در مراحل بهبود این بیماری کمک کند . کاهش وزن از اقدامات اولیه در درمان کبد چرب می باشد .

این بیماری در بین مردان حدود ۲ برابر بیشتر از زنان ممکن است رخ دهد .

سونوگرافی

سونوگرافیNT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − سیزده =